BEZİRGAN KÖYÜ ve TARİHİ

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 

  

SÜLEYMAN DÖNMEZ

 

 

1960 DOĞUMLU. İLKOKUL BİRİNCİ İKİNCİ  SINIFI BEZİRGAN KÖYÜ İLKOKULUNDA BİTİRİP ÜÇÜNCÜ SINIFI  DEVAM EDERKEN KÜTAHYAYA YERLEŞMİŞLER. İLKOKULU ŞAİR ŞEYHİ, ORTA VE LİSESİ FATİH LİSESİNDE TAMAMLAMIŞTIR.

1982 YILINDA ASKERLİK GÖREVİNİ YAPMAK İÇİN ACEMİ BİRLİĞİ BİLECİK, USTA BİRLİĞİ DAĞITIMI DA EŞKİŞEHİRE ÇIKMIŞTIR. ESKİŞEHİR MİHALIÇÇIKTA DÖRT AY KALDIKTAN SONRA AYNI İLÇENİN YUNUSEMRE BELDESİNE NAKİL OLMUŞ VE ASKERLİĞİ BİTENE KADAR YUNUSEMRE JANDARMA KARAKOL KOMUTANLIĞINA VEKALET ETMİŞTİR.

1984 YILINDA KÜTAHYA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE KÜTAHYA DEVLET HASTANESİNDE, 1986 YILI MART AYINDAN SONRA 1992 YILI KASIM AYINA KADAR KÜTAHYA SAĞLIK MESLEK LİSESİNDE , BU TARİHTEN SORA DA 2005 YILINA KADAR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREV YAPMIŞTIR.

1993 YILINDA HENÜZ KAMU ÇALIŞANLARI SENDİKALARI YASASI YOK İKEN ŞUBE MÜDÜRÜ MUSTAFA ERGENÇ, ŞUBE MÜDÜRÜ İBRAHİM GEDİKBEY, SAĞLIK MÜDÜR YARDIMCISI DR.İSMAİL CİHAT TUNA, ŞEF SÜLEYMAN DÖNMEZ, SAĞLIK MEMURLARI EYÜP AVCI, AHMET DUMANLAR, İSMAİL KAHRAMAN, YÜKSEL ALTUĞ, NURULLAH ÖZDEMİR, YÜKSEL ÇAKIR, İBRAHİM BARIŞ, ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENİ MUSTAFA EBEOĞLUGİL, HEMŞİRE HAVVA ÇEKİÇ, ŞOFÖR CEMİL ERAY, HİZMETLİ İSRAFİL AKPINAR    İLE BİRLİKTE TÜRK SAĞLIK SENDİKASINI KURMUŞLARDIR.

SIRASIYLA TÜRK SAĞLIK SENDİKASININ İL MALİ SEKRETERLİĞİ, İL SEKRETERLİĞİ VE BAŞKANLIK GÖREVLERİNDE BULUNMUŞTUR.

AYNI ZAMANDA KAMUSEN İL YÖNETİMİNCE YAYINLANAN   KÜTAHYA DA KAMU ÇALIŞANLARI ADLI GAZETENİN YAYIN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜ DE YAPMIŞTIR.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ GÖREVİ SIRASINDA ÖNCE ŞEF OLMUŞ, 1999-2002 YILLARI ARASINDA DA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ PERSONEL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNİ VEKALET ETMİŞTİR.

2002 TARİHİNDE İTİBAREN İDARİ VE MALİ İŞLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNE GETİRİLMİŞ, KENDİ İSTEĞİYLE BU GÖREVLENDİRMEYİ KABUL ETMİYEREK ASLİ GÖREVİNE DÖNMÜŞTÜR.

BİR KIZ, İKİ OĞLAN ÇOCUĞU VE BİR KIZ TORUNU SAHİBİ OLAN SÜLEYMAN DÖNMEZ HALEN KÜTAHYA VEREM SAVAŞI DİSPANSERİNDE ŞEF OLARAK GÖREVİNE DEVAM ETMEKTEDİR.

 

  

bezirgan köyü

 

BEZİRGAN KÖYÜ

 

 

Köy Muhtarı       :

Nuri AVŞAR 

ASLANAPA

 

 

Köy Muhtarlık tel:0 (274) 346 70 56 

KÜTAHYA

 

 

Köy Nüfusu :800

 

 

İl Merkezine uzaklık:50

 

 

 

İlçeye uzaklık         :8

 

İlçe Enlemi:

 

39.220001

İlçe Boylamı:

 

29.870001

Telefon kodu:

 

274

Posta kodu:

 

43210

 

 

 

 

 Herşey harcamakla tükenir, bilgi harcamakla artar.

 


KÖYÜN TARİHİ:

 


Bezirgan köyünün tarihi ne kadar eski bilinmez ama  Osmanlının vergi kayıtlarında ve haritalarda mevcuttur.1500'lü yıllarda vergi kayıtlarında  BEZİRGAN KÖYÜ'nden bahsetmekte ve haritalarda yer almaktadır. Yöre civarlarında bulunan kalıntılardan köyün daha eski yıllarda da yerleşim yeri olarak kullanıldığı görülmektedir.

 

 

EKONOMİ  :

 

Köy halkı tarım ve çiftçilikle geçinmektedir.

Arazi sulak değildir. Genellikle Arpa,Buğday, Nohut, Mercimek, Burçak ekilmektedir.(1540’lı yıllarda Osmanlı kayıtlarında Bezirgan köyünden bahsetmemekle beraber Aslanapa İlçesi Çalköy kayıtlarında Buğday, Arpa, Yulaf ve Burçak yetiştirildiği yazılıdır).Bölge olarak Çalköy ve Bezirgan birbirine benzemektedir.

 

         Köyde; sanayi, Turizm, Madencilik alanlarında yatırım ve imkan yoktur. Köy gençleri daha çok il dışında inşaat, turizm ve Kamu’ya yönelmişlerdir.

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !